نام علمی : Spinacia oleracea
گیاهی است یک ساله و دو ساله پا کوتاه پر برگ برگهای آن گوشتی درشت و پهن و نرم بارنگ سبز تیره گیاه اسفناج دراصل دو گونه است یک نوع آن بهاره ونوع دیگر پاییزی است نوع بهاره را انگلیسی می نامند نوع پاییزی را هلندی می¬گویند چرا تا آنجا که بنده درباره¬ی گیاه اسفناج مطالعه داشته¬ام آن را بومی ایران ذکرشده درمواردی نوشته اند بعد ازحمله اعراب به ایران بذر آن به اروپا برده شد.
اسفناج از نظر ویتامینB3 بسیار غنی است و بنابراین گیاه مهمی برای برطرف کردن بیماری پلاگر است .( پلاگر یک نوع بیماری است که بعلت کمبود ویتامین B3 در بدن تولید می شود و نشانه های آن ضعف بدن ، تشنج ، اختلال در دستگاه هاضمه و بوجود آمدن لکه های قرمز روی بدن است .)ضمناً در اسفناج مقدار زیادی آهن ، ید ، لسیتین ، کلروفیل ، کاروتن ، اسید اگزالیک و اسید آرسنیک وجود دارد.
اسفناج طبیعت معتدل دارد.
قسمت مورد استفاده : برگ و دانه
خواص درمانی و روش مصرف
با توجه به ترکیبات موجود در برگهای اسفناج با مصرف مداوم آن PH اسیدی را به قلیایی تغییر می دهد.
سوزش ادرار : پخته آن را میل کنید سوزش ادرار و کمر درد را بهبود می بخشد.
تقویت نیروی جنسی : آن را کم آب بپزید میل کنید نیروی قوای جنسی را تقویت می گرداند عطش را درمان می کند
کم خونی : پخته آن را به بچه های کم خون بدهید گلبول های قرمز خون آن ها را زیاد می کند کم خونی آن ها را برطرف می گرداند.
سرطان : مصرف آبپز آن با هر گونه غذا باعث جلوگیری از سرطان می گردد. سرطانی ها باید آن را بیشتر میل کنند چون ضد سرطان می باشد.
بواسیر : اگر دچار بواسیر می باشید از پخته آن به طور مرتب استفاده کنید تا بهبودی تخلیه مدفوع را راحت تر گرداند فشار در روده ها را کم می کند.
کرم روده : در صورت تمایل به مدت پانزده ساعت چیزی میل نگردد بعد یک کیلو آن را کم آب بپزید بعد فشار دهید بدون نان به جای هر گونه غذا میل کنید کرم¬های معده روده را پاک سازی می گرداند.
تقویت کودکان : اگر کودک شما ضعیف و ناتوان به نظرتان می آید نصف استکان آب اسفناج تازه را مساوی روغن بادام شیرین مخلوط کرده ده صبح به او بخورانید باعث رشد و تقویت آن می گردد.
اگزما : برای رفع اگزما مقداری از آن را با شعله کم و روغن زیتون بپزید روی محل ضماد کنید.
دمل : برای سرباز کردن هر نوع دمل آن را کوبیده روی آن بگذارید مرتب تعویض گردد تا سرباز کند
یبوست ،‌یرقان : چند روز متوالی پنج گرم دانه اسفناج را با دو فنجان آب سرد بگذارید جوش آید بعد ده دقیقه دم کرده بعد صاف کرده میل شود یبوست را راحت می گرداند. همین دستور را برای برطرف کردن یرقان با شکر قرمز شیرین کرده بنوشید مفید است.
درد در ناحیه قلب : چنانچه از درد ناحیه قلب رنج می برید از دم کرده پنج گرم با یک لیوان بعد از صاف کردن آن را با گز نگین شیرین کرده میل کنید بسیار شفابخش است.
نکته ی مهم : برای سنگ کلیه سنگ صفرا ورم روده و معده مثانه و رماتیسم مضر است نباید آن را میل کرد.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام خسته نباشین میشه لطفا اطلاعاتی در مورد سنگ کلیه و لک و کک و مک پوست اطلاعات جامع تری بذارین . مچکرم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید