تعریف

موخوره بیماری ناآشنایی نیست و نیاز به معرفی چندانی ندارد. به بیان ساده، موخوره، دوشاخه شدن و شکنندگی انتهای تار موهاست که باعث بدشکل شدن آنها می شود.

علل ایجاد موخوره

1- یبوست: از مهمترین دلایل ایجاد موخوره است که البته به طور معمول مورد غفلت واقع می شود. چنانکه در مقاله مربوط به یبوست گذشت، تعریف عملی برای اجابت مزاج مناسب آن است که فرد، حداقل روزی یک بار، آنهم به آسانی دفع مدفوع داشته باشد و اگر غیر از این بود دچار یبوست است که باید نسبت به درمان آن اقدام کرد.

2- استفاده از رنگ ها و سایر مواد شیمیایی بر روی موها.

3- اقدامات فیزیکی مانند سشوار کشیدن و برخی روش های نامناسب بستن یا حالت دهی مو که باعث ایجاد موخوره می شوند.

4- خشکی مو به هر دلیل که باشد می تواند باعث موخوره شود.

درمان

درمان موخوره باید با درمان علل ایجاد کننده آن توام باشد، یعنی موارد 1تا4 هر کدام که در مورد بیمار مصداق دارد باید برطرف شود. در کنار این درمان می توان اقدامات دیگری نیز انجام داد که موخوره سریعتر از بین برود. مهمترین توصیه اکثر اهل فن، کوتاه نگه داشتن موهاست که معمولاً تا حد زیادی موثر است؛ اما شاید برای خانم ها که اکثر موارد این بیماری را تشکیل می دهند چندان خوشایند نباشد. توصیه های دیگری مانند روغن مالی انتهای موها، بستن تفاله چای روی موها و مانند آنها هم وجود دارد که معمولا پرزحمت و کم اثر هستند؛ لذا توصیه می کنم نسخه ساده ذیل را انجام دهید که به تجربه تقریباً تمامی بیماران من از آن راضی بوده اند:

50 گرم گل خطمی را با 2 لیوان آب به آرامی حدود نیم ساعت بجوشانید و سپس صاف کنید. مایع باقیمانده را با شامپوی خود مخلوط کنید.(مهم نیست که از چه شامپویی استفاده می کنید.) هر بار که حمام می روید شامپو را کاملاً تکان دهید تا با این آب مخلوط شود و سپس شامپو کنید. خواهید دید که پس از مدّتی، علاوه بر آنکه موهایتان بسیار نرم و حالت پذیر می شوند، موخوره آن نیز به تدریج درمان خواهد شد. توجّه داشته باشید که عصاره گل خطمی حتما باید با شامپو مخلوط شود و در غیر این صورت خیلی سریع فاسد خواهد شد.

تذکر: عصاره گل خطمی که به ترتیب فوق آماده می شود ممکن است کمی روی رنگ های شیمیایی مو تاثیر بگذارد و احیاناً آنها را مات کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید